top of page

Adam Ondra - rozhovor s nejúspěšnějším lezcem

  • Writer: Tímea Sarina
    Tímea Sarina
  • Jan 27, 2019
  • 4 min read

Updated: Jan 28, 2019


Adam Ondra je nejlepším lezcem na světě. Pyšnit se může mnoha tituly v lezení na obtížnost i boulderingu a přelezy na skalách. Je trojnásobným mistrem světa a posouvá hranice obtížností cest stále na vyšší úroveň. Jako první přelezl cestu obtížnosti 9c s názvem Silence v norském Flatangeru v roce 2017 a nyní se přiravuje na Olympijské hry v Tokiu, kde je sportovní lezení zařazeno jako nový sport. Adam Ondra si uvědomuje důležitost životního stylu, který má vedle tréninku svou roli pro dosažení top výkonu. Přečtěte si rozhovor, kde nám Adam přiblížil své návyky.




Věnuješ pozornost zdravému životnímu stylu?


Tak určitě, když člověk trénuje tak musí zároveň dodržovat i životní styl, určitě to je strava, ať je to jakási pravidelná životospráva, zdravý spánek a to všechno potom dělá samozřejmě ten trénink efektivnějším, lepší regenerace a lepší celkový zdravotní stav. Myslím si, že to je spousta detailů, které se v tréninku podceňují a ono to všechno dělá takový celý obrázek a rozhodně pro následující sezónu kdy se budu připravovat na světový pohár na to budu klást velký důraz a konečně mám tu možnost to dělat, protože před pár lety kdy jsem ještě studoval na univerzitě, tak opravdu dodržovat všechno co bych si přál bylo téměř nemožné.


Máš nějakou ranní rutinu?


Tak zabývám se třeba tradiční čínskou medicínou, takže beru nějaké speciální doplňky z čínské medicíny, různé houby, takže většinou první co udělám je právě že si vezmu tady tyhle houby a mezi tím v průběhu 20 minut si připravím kvalitní snídani a mám to jako takovou rutinu, že si nakrájím ty jablka a to ovoce a uvařím si většinou ovesnou kaši a uvařím ji i z větších vloček, tudíž to trvá i delší dobu, takže to 20 minut zabere a určitě každé ráno začínám kvalitním černým čajem, většinou čajem typu puerh.


Jak vypadá tvoje strava a slyšel jsi už o celorostlinné stravě? (v angličtině whole food plant based diet)?


Tak o tomhle jsem neslyšel, myslím si že je spousta směrů výživových a myslím si že je velmi individuální čemu člověk věří a co mu vyhovuje. Já jsem si našel po dlouholetém experimentování s tím co mě vyhovuje a nevyhovuje na základě mého pocitu vím že mě nejvíc vyhovuje strava podle tradiční čínské medicíny, na základě mojí konstituce, která vlastně jakoby vyřazuje některé potraviny které jsou zdánlivě zdravé, ale například pro moji konstituci je salát v zimě ne úplně zdravý, protože jsem konstituce spíše chladná a slabá a právě trávení toho syrového salátu mě vyčerpává, takže jedu na tepelně zpracované zelenině, zeleninových vývarech, nějaké zdroje bílkovin spíše rostlinného původu, ale přidávám ryby, hodně jsou to sušené ovoce, sušené plody, oříšky, semínka a celozrnné obiloviny.


Jaký máš vztah k alkoholu?


Alkohol piju minimálně. Nemyslím že je alkohol nějak nezdravý v malém množství, ale rozhodně i třeba ta jedna sklenička vína po tom brutálním tréninku který absolvuju zpomaluje regeneraci, takže se mu vyhýbám, ale naopak třeba i před samotným závodem večer, jedna sklenička červeného vína naopak může uvolnit a před závodem pomáhá usnout a třeba sklenička červeného vína mi vyhovuje.


Děláš mimo lezení nějakou jinou pohybovou aktivitu?


Tak dřív jsem třeba víc chodil běhat, ale dneska mě přijde, že když už mám ten den odpočinku, tak ho opravdu trávím spíš odpočinkem a nějakou relaxací typu nějakých cviků které vychází třeba z jógy, ale jsou lezecky specifičtější, to všechno mám na základě spolupráce s fyzioterapeutem.


Praktikuješ nějaké psychické cvičení nebo meditaci?


Nepraktikuju meditaci, ale určitě jakési psychické cvičení, já to nazývám vizualizací. Vizualizace třeba i v průběhu těch dnů kdy nelezu, tak si vizualizuju třeba to co mi na lezení nejde, momentálně to co připravuju a to je právě třeba v tom boulderingu, kdy je takový moderní trend jakýchsi koordinačních skoků, takže tyhle skoky si zkouším přehrávat v hlavě se všelijakýma detailama, co všechno vlastně za pohyby tělo dělá, díky tomu doufám že i tím vlastně trénuje.


Snažíš se mít pravidelný spánek?


Určitě spánek je důležitý, neříkám že v každodenním životě profesionálního lezce je to vždycky možné, dneska třeba určitě půjdu spát o dost později než je nutné, ale mám takové pravidlo, že jedna noc nevadí tolik jako když je těch nocí poměrně víc, to určitě jakoby cítím.


Kdy míváš největší motivaci?


To se asi nedá říct, já myslím že mám motivaci v průběhu celýho roku. Tak možná největší motivaci v průběhu brutálního tréninku teď zrovna kdy mám po pauze celoroční a samozřejmě po třech týdnech nelezení mám obrovskou motivaci.


Jak se vypořádáváš se stresem?


Tak stresu se nedá vyhnout samozřejmě, přitom když třeba jdu na závody. Snažím se jakoby ani nemyslet na to že jsem na závodech a jenom třeba posledních pět deset minut před závodem před lezením se snažím koncentrovat, kdy už opravdu jsem nervózní, ale snažím se třeba vizualizovat poslední moment kdy se mi lezlo dobře a představovat si to, moment kdy prostě jsem se cítil silnej, lehkej a bez stresu a vlastně ta komunikace mezi mou myslí je taková, že když se mi lezlo tehdy tak dobře, tak proč by to mělo dneska být jiný.


Chtěl bys něco vylepšit na svém životním stylu?


No tak mít vždycky čas na to abych se dobře vyspal. To je asi to nejdůležitější a samozřejmě s tím cestováním ne vždycky se třeba dá dodržovat i ta správná strava, proto třeba vždycky preferuju jezdit svým vlastním autem, kde mám svoji kuchyňku a místo abych šel na benzínku já nevím na bagetu tak si uvařím a ono to vychází většinou časově stejně.


Chtěl bys něco vzkázat pro ostatní lezce nebo sportovce?


Dělejte to co vás baví.

Comentarios


  • instagram
  • facebook
bottom of page