top of page

Cvičení jako efektivní lék na depresi

  • Writer: Tímea Sarina
    Tímea Sarina
  • Nov 22, 2018
  • 2 min read

Updated: Nov 27, 2018

Trpíte depresí? Deprese se týká široké škály problémů duševního zdraví, které se vyznačují nepřítomností pozitivního smyslu (ztráta zájmu a zážitku v běžných činnostech a zkušenostech), přetrvávající špatná nálada a řada souvisejících emočních, kognitivních, fyzických a behaviorálních příznaků . Může se objevit ztráta nebo nárůst hmotnosti, nespavost nebo hypersomnie, únava nebo ztráta energie, potlačená schopnost myšlení nebo soustředěnosti a opakované myšlenky na smrt. Epidemiologické průzkumy provedené u běžné populace zjistily, že celoživotní výskyt deprese je v rozmezí 10-15%. Cvičení se ukázalo jako účinná léčba fyzického i duševního zdraví!



U mírné až střední deprese může být účinek cvičení srovnatelný s antidepresivním lékem a psychoterapií; cvičení při těžké depresi se zdá být cennou doplňkovou terapií tradiční léčby. Deprese je spojena s vysokým výskytem komorbidních somatických onemocnění, zejména kardiovaskulárních onemocnění, diabetu typu 2 a metabolického syndromu. Cvičení je nesmírně účinné při prevenci a léčbě těchto onemocnění. Fyzická aktivita je vynikající příležitostí k léčbě pacientů, kteří mají kombinaci psychických a fyzických zdravotních problémů. Pohybová terapie také zlepšuje obraz těla, strategie zvládání stresu pacienta, kvalitu života a nezávislost v každodenních aktivitách u starších dospělých. Existuje několik hypotéz o fyziologických a psychologických mechanismech, kterými cvičení působí na duševní zdraví, jako je zvýšení syntézy a uvolňování neurotrofních faktorů, jakož i kognitivní funkce, angiogeneze, neurogeneze a plasticita.


Cvičení může být srovnatelné s antidepresivními léky a psychoterapií.

Nezdravá strava, pohybová nečinnost a kouření jsou už dlouho uznávány jako klíčové faktory, které přispívají k nemocem s vysokým výskytem, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, diabetes typu 2, metabolický syndrom a rakovina. Existuje však stále více studií, které naznačují, že toto chování v oblasti životního stylu je také rizikovými faktory pro běžné duševní poruchy, jako je například těžká deprese. Výzkum týkající se těžké deprese potvrdil, že je způsoben řadou biopsychosociálních faktorů a faktorů životního stylu. Dieta a nedostatek tělesného cvičení jsou dva takové vlivy, které hrají významnou zprostředkující roli ve vývoji, progresi a léčbě tohoto stavu.


Výzkum týkající se těžké deprese potvrdil, že je způsoben řadou biopsychosociálních faktorů a faktorů životního stylu.

Zatímco faktory životního stylu jsou významné v hledání a výkladu deprese, může být také důležitých mnoho dalších faktorů. Mezi ně patří chronický stres, sociální vlivy, duševní a fyzické účinky spojené se zdravotními potížemi, alkohol a jiné drogy, chronická bolest a dokonce i vystavení slunečnímu světlu / vitaminu D. Tyto vlivy v kombinaci s velkým množstvím psychologických, genetických , a biologických faktorů, které často komplikují léčbu deprese. Soustředění pozornosti k jedné příčině činí snížení deprese méně pravděpodobné. To bylo zdůrazněno ve studii, kde se kromě antidepresivní léčby doporučovaly změny životního stylu pro hygienu spánku, tělesnou aktivitu, stravu a vystavení slunečnímu světlu. Míra zlepšení dosáhla 60% ve srovnávaní s pouhými 10% u skupiny pouze s antidepresivy.


Zdroje:

Exercise therapy improves both mental and physical health in patients with major depression. Jan Knapen-Davy Vancampfort-Yves Moriën-Yannick Marchal - Disability and Rehabilitation - 2014 https://pdfs.semanticscholar.org/3171/fa4c221ef63281d69722a9f2e400ecf948a1.pdf

Comments


  • instagram
  • facebook
bottom of page